História Tata és Esztergom várának meghódításáról
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium megbízásából 2008 tavaszán közzétett Reneszánsz túrák Magyarországon című pályázat célja, hogy a program keretében az ország bármely részén élő általános és középiskolás diákok, iskolai osztályok megismerhessék Magyarország reneszánsz emlékhelyeit és emlékműveit, valamint meghatározó múzeumi élményekkel gazdagodhassanak, és múzeumpedagógiai foglalkozásokon vehessenek részt az év folyamán.
A Vámosmikolai Általános Tagiskola nevelési munkaközössége a felhívásra pályázatot nyújtott be, s a lehetőségek közül a szomszédos Komárom – Esztergom megyei programot választotta: múzeumi foglalkozásokon való részvétel a Kuny Domokos Megyei Múzeumban, Tatán; délutáni program: az Esztergomi Vármúzeum kiállításának megtekintése.
Az előző tanév befejezését megelőzően vált ismertté, hogy sikeresen pályáztunk, 750 000 Ft összegű támogatásban részesült programunk. Ennek bejelentése a tanévzáró ünnepélyen a helyi nyilvánosság előtt megtörtént.
Fontosnak tartottuk, hogy tanulóinkat a tanév kezdete után ráhangoljuk a már ismertté vált időpontban a célkitűzések teljesítésére. Ez a pályázathoz benyújtott, tervezett túra pedagógiai programja alapján meg is történt. Ugyancsak sor került a tanulók utazási- és múzeumlátogatási viselkedéskultúrára, az értékelés és feldolgozás módjára történő felkészítésére.
A telefonbeszélgetéseken túl a program lebonyolításáért felelős tagintézmény-vezető nyáron felkereste a helyszíneket, megismerkedett a múzeumi foglalkozások szervezőivel, felderítette az ebédelési lehetőségeket. (Nem lényegtelen közbevetés: a pályázat feltétele, hogy az iskola vállalja azt, hogy a tanulók részére tízórait, ebédet és uzsonnát, kellő mennyiségű italt, ásványvizet, gyümölcslevet vásárol, és fedezi a kísérők költségeit is!)
Szeptember végén két nap alatt sikerült tanulóinkkal, pedagógusainkkal és osztályonkét egy-két szülő kíséretével a tatai várban a múzeumpedagógiai programot, az esztergomi várban a múzeumlátogatást megvalósítanunk. Mindkét napra két-két autóbuszt kellett bérelnünk, így a 146 fő résztvevő kényelmesen utazhatott. Felszálláskor mindenki kézhez kapta a tízórait és uzsonnát valamint ásványvizet, teát tartalmazó kiscsomagot. Noha az időjárás az első nap, szeptember 25-én nem fogadott túlságosan kegyeibe – délig esett, délután napsütés és felhős időszakok váltogatták egymást – a programhoz megfelelő volt.
A tatai Öreg-tó partján álló gótikus vízivárat tanulóink és a kísérő felnőttek közül is kevesen láttták. A Luxemburgi Zsigmond által emelt, Hunyadi Mátyás korában újjáépített és bővített négyzetes alaprajzú, négy saroktornyos, belső udvaros várnak ma csak déli szárnya, illetve a többi részének feltárt alapfalai láthatóak. A vár megtekintésén túl kisdiákjaink életkorához illő pedagógiai foglalkozásokról és a jó hangulatról Szabó Éva és Papp Kinga múzeumpedagógus valamint Juhászné Juhász Erika gyűjteménykezelő gondoskodott. A vár történetét megismerő csoportok vármakettet készítettek, a főúri élet rejtelmeibe (bútorok, használati tárgyak, öltözet, szokások) bepillantó legkisebbek öltöztető babát készítettek, míg a felsős diákok egy része a lósport,
-versenyzés, biliárd világával ismerkedett.
A programhoz illő helyen, a tóparthoz közeli Zöld Lovag étteremben elfogyasztott ebéd után az egykori királyi székhely, Esztergom várában került sor a múzeumlátogatásra. A lakóhelyünkhöz közeli Esztergom az iskolai és családi programok tekintetében is a gyakran látogatott helyszínek közé tartozik. Leginkább a főszékesegyház – közismert nevén Bazilika – és a kincstár felkeresése, megtekintése jelenti az esztergomi kirándulást. Csoportjainknak most ebből csak a Szent Adalbert tiszteletére szentelt, lenyűgöző méretű és szépségű érseki templom külső szemrevételezésére futotta. Bennünket ugyanis a Géza fejedelem által elkezdett, Szent István által folytatott majd III. Béla király által emelt, ma is látható lakóépületeit külhoni építőmesterek által épített uralkodói székhelyen, az esztergomi várban vártak.
Magas létszámunk miatt mindkét nap csoportunkat meg kellett felezni, s a kisebbeknek Tolnai Gergely régész, a nagyobbaknak Koditek Pál idegenvezető tartott tárlatvezetést. Mindketten jól alkalmazkodtak a hallgatók-nézők életkorához és a már késő délutáni, kora esti időponthoz: Tolnai Gergely közvetlenségével, lenyűgöző mesélésével, Koditek Pál a történelmi ismeretekre való utalásaival és szakszerűségével tartotta ébren az érdeklődést.
S hogy mi ragadta itt meg leginkább tanulóink figyelmét: első királyunk születési helye; a trónterem nagysága, a festményekkel és a magyar korona másolatával vagy a középkori konyha esetleg az illemhelyek – majd kiderül diákjaink alkotásaiból. A nevelési munkaközösség és a diákönkormányzat ugyanis rajz-, fotó- és fogalmazáspályázatot írt ki a kirándulás élményeinek megörökítésére. Szándékunk szerint a rajzokból és fotókból kiállítást rendezünk, s bemutatjuk a programról készült videofelvételt. A Mikolai SuliÚjság következő, októberi számát pedig a tatai és esztergomi túrának szenteljük, melyben a legjobb úti- és élménybeszámolók, rajzok és fotók közlésre kerülnek.
Ha tagiskolánk szemszögéből a Reneszánsz túrák Magyarországon 2008 című pályázat mérlegét megvonni óhajtjuk, elmondhatjuk, hogy a pályázat meghirdetői jó ügyet szolgáltak. Leginkább azzal, hogy anyagi lehetőséget, fedezetet teremtettek azon tanulók történelmi várakba, múzeumokba való eljuttatásához, akik másként sem családjukkal, sem osztályukkal nem juthattak volna el oda. Talán számukra jelent igazi és maradandó élményt a kirándulás. Iskolánk 128 tanulója közül alig akadt, aki ne tudott volna eljönni a kirándulásra. A tanítványai kulturált neveltsége iránt is elkötelezett pedagógus pedig jól eső érzéssel nyugtázta az egyik csoporttól elköszönő tárlatvezető szavait: a nagydiákok érdeklődőek, fegyelmezettek voltak. S a két nap programját sikerült különösebb rosszul lét, betegség és sérülés nélkül megvalósítanunk.
A nehéz anyagi körülmények között működő kisiskolák szívesen látnák, ha hasonló pályázat kiírására évente lenne lehetőség.
Koczó József
tagintézmény-vezető
|